افزایش اقساط وام مسکن ملی

به اشتراک گذاری در :

افزایش شش ماهه اقساط وام مسکن ملی

جواد حق شناس، معاون مسکن شهری بنیاد مسکن در صحبت هایی از افزایش اقساط وام مسکن ملی خبر داد و توان اقتصادی پایین متقاضیان را یکی از دلایل این تصمیم عنوان کرد و گفت: «با توجه به توان پایین برخی متقاضیان مسکن ملی احتمال طولانی‌تر شدن پرداخت اقساط از ۲۴ ماه به ۳۰ ماه وجود دارد.»

به گزارش نیک بوم، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، مسئولیت اجرای ۱۳۸ هزار واحد طرح اقدام ملی مسکن را عهده دار است و قرار است که ۱۰۰ هزار واحد در شهرهای کمتر از ۱۰۰ هزار نفر و ۳۵ هزار واحد در شهرهای بالای ۱۰۰ هزار نفر احداث گردد. طبق آخرین آماری که جواد حق‌شناس، معاون مسکن شهری بنیاد مسکن اعلام نمود، تا به امروز ۳۵ هزار متقاضی طرح اقدام ملی که تحت مسئولیت مستقیم و غیرمستقیم بنیاد مسکن اقدام به ساخت واحدها می‌کنند، وجوه اولیه را واریز کرده‌اند. لازم به ذکر است که وجوه اولیه که باید توسط متقاضیان پرداخت شود، حدود ۴۰ میلیون تومان است.

افزایش تعداد اقساط

آقای حق شناس با اشاره به افزایش اقساط وام مسکن ملی به این نکته اشاره کرد که برخی از متقاضیان اعلام کرده اند که توان پرداخت اقساط ساخت مسکن ملی را در ۲۴ ماه ندارند.

او در این رابطه ادامه داد:«از همین رو و با توجه به توان پایین برخی متقاضیان، در حال برنامه‌ریزی هستیم تا مدت زمان پرداخت اقساط به ۳۰ ماه افزایش یابد. بعد از آغاز کار ساخت در پروژه‌ها، به طور متوسط ۱۸ ماه زمان می‌برد تا کار عملیات ساختمانی آن‌ها به پایان برسد و البته این مدت زمان نیز وابسته به تکمیل آورده متقاضیان در زمان و مهلت تعیین شده است.»

عدم همکاری شهرداری ها

حق شناس در بازشماری برخی از مشکلات طرح اقدام ملی، به عدم همراهی بعضی شهرداری‌ها در صدور پروانه اشاره کرد که البته این تنها مشکل طرح اقدام ملی نیست و کمبود زمین هم در بعضی شهرها روند آغاز کار را دچار مشکل کرده. چند روز پیش محمود محمودزاده، معاون وزیر راه و شهرسازی اعلام کرده بود که ۵۰۴ هزار واحد مسکن ملی شروع شده و این در حالی است که تعهد وزارت راه و شهرسازی ۴۰۰ هزار واحد بوده و مشکلاتی که در آغاز اجرای بعضی پروژه‌ها وجود دارد مربوط به ۱۰۴ هزار واحد مازاد بر تعهد این وزارت خانه است.

احتمال افزایش اقساط وام مسکن ملی
با توان پایین برخی متقاضیان احتمال افزایش زمان اقساط وام مسکن ملی از ۲۴ ماه به ۳۰ ماه وجود دارد.

آقای حق‌شناس، معاون بنیاد مسکن در این رابطه گفت:«یکی از مشکلاتی که در اجرای طرح اقدام ملی مسکن با آن مواجه هستیم همراهی کم شهرداری‌های در صدور پروانه ساختمانی است که اجرای طرح را با کندی مواجه کرده. بدین معنا که شهرداری‌ها برای اعمال ۵۰ درصد تخفیف برای صدور پروانه ساختمانی استقبال کمی‌داشتند. هم اکنون تعداد پروانه‌های صادره ساختمانی هم در انفرادی‌ساز و هم در گروهی‌ساز پایین است.»

آغاز به کار ساخت واحدها

حق شناس ادامه داد: «طبق برنامه تدوین شده با راه و شهرسازی در شهرهایی که اجرای طرح اقدام ملی مسکن به شکل مستقیم و یا غیرمستقیم برعهده بنیاد مسکن انقلاب اسلامی‌قرار گرفته، حدود ۳۵ هزار متقاضی واریز وجوه اولیه خود را انجام دادند. از این تعداد حدود ۱۰ هزار واحد برای متقاضیانی از طرح اقدام ملی مسکن است که یا گروهی و یا انفرادی باید اقدام به احداث واحد مسکن ملی کنند که برای بیش از ۹ هزار نفر قرعه‌کشی انجام و زمین در اختیارشان قرار گرفته. این تعداد در حال گرفتن پروانه‌‌‌های ساختمانی هستند و تعدادی نیز موفق به اخذ پروانه ساختمانی شدند و کار ساخت واحدهای خود را آغاز کرده‌اند.»

او همچنین گفت:«از ۳۵ هزار واحد مسکونی طرح اقدام ملی که تحت مسئولیت مستقیم و یا غیرمستقیم بنیاد مسکن برای احداث قرار دارد، ۱۵ هزار واحد مسکونی باید توسط خود بنیاد مسکن احداث و در اختیار متقاضیان قرار بگیرد. از این ۱۵ هزار واحد، تاکنون عملیات ۷ هزار واحد آغاز شده که بخشی از آن‌ها پروانه دریافت و کارگاه‌های ساختمانی‌شان تجهیز و مشغول به کار هستند. تعداد ۷ هزار واحد مسکن ملی آغاز شده توسط بنیاد در مجموع ۹ درصد پیشرفت فیزیکی دارند.»

به اشتراک گذاری در :

پست های مرتبط

ارسال
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x