آرامش بازار مسکن در کشور

به اشتراک گذاری در :

پیش‌بینی آرامش سه ساله در بازار مسکن

مصطفی قلی خسروی، رییس اتحادیه مشاوران املاک با بیان اینکه معاملات مسکن در ۱۰ ماهه ابتدای امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل تا ٣٣ درصد رشد داشته، با اشاره به آرامش بازار مسکن در ماه‌ها و سالهای آینده گفت: «اگر شوک ارزی نداشته باشیم بازار مسکن تا سه سال آینده آرام است.» او همچنین درباره آخرین وضعیت بازار مسکن و اجاره گفت: «خرید و فروش ملک در کل کشور در ۱۰ ماهه ابتدای امسال رشد نسبی را نشان می‌دهد که البته در دو ماه اخیر بازار با افت مواجه شده است.»

اجاره نشینی متقاضیان خرید مسکن

آقای قلی خسروی درباره افزایش تقاضاها برای اجاره نشینی گفت: «با وجود رکود معاملات در بخش خرید و فروش، قراردادهای اجاره در کل کشور در ۱۰ ماهه ابتدای امسال ۹۲ % رشد کرده که این حاکی از آن است که به دلیل رشد قیمت‌ها، تقاضای بالقوه خرید به سمت بازار اجاره رفته است. از ابتدای امسال تا پایان دی ماه ۵۸۷ هزار و ۱۳۷ قرارداد خرید و فروش ملک در کل کشور به امضا رسیده که رشد ۳۳ درصدی را نسبت به زمان مشابه سال گذشته نشان می‌دهد. البته معاملات طی دو ماه گذشته کاهش یافته و در آذرماه و دی ماه به ترتیب ۳۲ و ۳۰ درصد نسبت به ماه‌های مشابه سال قبل افت را شاهد بوده ایم.»

او ادامه داد:«از ابتدای فروردین ۱۳۹۹ تا ۳۰ دی ماه، ۹۶۴ هزار و ۵۷ اجاره نامه در کل کشور منعقد شده که رشد ۹۲ درصدی را نسبت به همین زمان در سال ۱۳۹۸ نشان می‌دهد. این یعنی تقاضای بالقوه ای در بازار مسکن وجود دارد که از توانایی خرید برخوردار نیست و از همین رو وارد بازار اجاره می‌شود.»

آرامش بازار مسکن
پیش بینی می‌شود تا دست کم برای دو تا سه سال شاهد آرامش بازار مسکن باشیم.

آمار معاملات تهران در امسال

رییس اتحادیه مشاوران املاک درباره آخرین آمار معاملات شهر تهران نیز گفت: «در ۱۰ ماهه ابتدای سال ۱۳۹۹ تعداد ۹۴ هزار و ۷۸۰ مبایعه نامه (قرارداد خرید و فروش ملک) در تهران به امضا رسیده که از افزایش ۲۰ درصدی نسبت به سال گذشته حکایت دارد. در تهران همچنین از یکم فروردین تا ۳۰ دی ماه ۱۶۷ هزار و ۲۴۸ قرارداد اجاره به ثبت رسیده که افزایش ۲۱ درصد را نسبت به همین زمان در سال ۱۳۹۸ نشان می‌دهد. در کل کشور نیز طی دی ماه ۱۳۹۹ تعداد ۴۱ هزار و ۱۷۱ قرارداد خرید و فروش ملک به امضا رسیده که افزایش ۲۲ درصد نسبت به آذرماه امسال و کاهش ۳۰ درصد در مقایسه با دی ماه پارسال را نشان می‌دهد.»

آرامش بازار در آینده پیش رو

خسروی در مورد شرایط فعلی و آتی بازار مسکن گفت: «بازار مسکن خوشبختانه از نظر قیمت‌ها به وضعیت باثباتی رسیده و تنها نگرانی ما بازگشت قیمتها به آگهی‌‌‌های مجازی است. اگر مجددا آگهی‌‌‌های تقلبی در سایت‌ها افزایش پیدا کند، نرخ‌های کذایی منجر به تنش در بازار مسکن خواهد شد. فرض کنید یک نفر که حتی ممکن است قصد فروش آپارتمانش را نداشته باشد آن را با قیمتی بالاتر از عرف بازار، آگهی می‌کند. همسایه او که قصد فروش دارد با دیدن این آگهی قیمت را بالاتر از نفر اول درج می‌کند. به همین ترتیب بدون اینکه هیچ فعل و انفعالی صورت گیرد نرخ‌ها بالا می‌رود. براین اساس، وزیر راه و شهرسازی و بنده تقاضا داریم که قیمت‌ها مجددا از آگهی‌ها برداشته شود تا بازار از وضعیت آرامش کنونی خارج نشود.»

او در پیش بینی بازار مسکن در ماه‌های آتی گفت: «اگر از ناحیه اقتصاد کلان و نرخ ارز، شوکی به بازار مسکن داده نشود و فضای مجازی و آگهی‌‌‌های اینترنتی هم تنشی در بازار ایجاد نکنند انتظار داریم که آرامش بازار مسکن برای سه سال ادامه یابد.»

کاهش قیمتها در ماه‌‌‌های اخیر

خسروی با اشاره به کاهش ۱۰ تا ۱۵ درصدی قیمت مسکن در دو ماه گذشته گفت: «عمده مشاوران املاک تلاش می‌کنند قیمت مسکن کاهش یابد تا معاملات انجام شود. با این حال اگر متوجه شویم افرادی باعث گرانی یا اغتشاش در بازار مسکن می‌شوند، بلافاصله با کمک اماکن، محل را تعطیل و پروانه کسب را ابطال می‌کنیم. در این خصوص بازرسان نامحسوس به سرکشی از دفاتر املاک می‌پردازند تا اگر خدای نکرده افرادی قصد بهم ریختن بازار را داشته باشند با آنها برخورد کنند. به عنوان مثال ممکن است بعضی افراد برای اینکه املاک مورد نظر خود را به فروش برسانند چشم انداز بازار را افزایشی جلوه دهند و باعث نگرانی معامله گران شوند که با این موارد به شدت برخورد می‌کنیم.»

منبع: ایرنا

به اشتراک گذاری در :

پست های مرتبط

ارسال
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x